Top 10 wszech czasów światowego żużla (8) – Erik Gundersen

Fot. Jarek Pabijan

Urodził się 8 października 1959 roku w Esbjergu. Gwiazda duńskiego żużla i jeden z najwybitniejszych zawodników w historii tego sportu. Łącznie posiada 17 złotych medali MŚ FIM. Wywalczył również złote medale w zawodach drużynowych, par, a nawet w long tracku.

Początki przygody z żużlem

Gundersen od dzieciństwa interesował się motocyklami. Za moment, w którym postanowił pójść w stronę czarnego sportu uznaje mistrzostwo świata w 1971 roku, które wywalczył Ole Olsen w Göteborgu. Młody Erik miał wówczas 12 lat. Pięć lat później stawiał pierwsze kroki w swojej ojczyźnie. Natomiast tak naprawdę wyjazd w marcu 1979 roku z rodzinnego Esbjerg na Wyspy Brytyjskie rozpędził karierę Gundersena na dobre. Tamtejsza liga była prawdziwą szkołą żużlową, a w klubie Cradley Heathens miał za nauczyciela samego Bruce’a Penhalla. Erik przerósł amerykańskiego mistrza.

https://www.facebook.com/titansofdirt/videos/652368508257338

Kariera żużlowa

Należał do złotego pokolenia duńskich żużlowców, którzy w latach 80-tych XX wieku zdominowali światowy tor. O najważniejsze trofea rywalizował głównie ze swoimi słynnymi rodakami. Duńczycy mieli wtedy grupę około 5-6 zawodników, którzy nie dawali rywalom wygrywać. Gundersena nazwać można niesamowitą generacją, która przez dekadę zapewniła Danii największe sukcesy w tym sporcie. Młody Erik szybko pokazał światu swoje umiejętności. Kiedy miał zaledwie 22 lata zadebiutował w finale IMŚ na Wembley w Londynie, mając jeszcze za rywala Olsena. Defekt pozbawił go szansy na medal, ale tego dnia wykręcił rekord toru słynnego obiektu.

To trzykrotnie złoty i raz srebrny medalista IMŚ. 9 razy stawał na podium w drużynowej edycji tych zawodów, z czego 7 medali to złoto. Kolejnych 7 krążków dorzucił w rywalizacji par, oczywiście z udziałem Nielsena, z którym można powiedzieć byli nierozłączni. Gundersen to również dwukrotny Mistrz Świata na długim torze oraz dziesięciokrotny medalista mistrzostw Danii. W latach 1979-1989 zdobywał punkty dla Cradley Heath. Przez jedenaście sezonów w drużynie z Dudley Wood Stadium odjechał 450 meczów. Przed taśmą startową stawał 1977 razy. Sezon 1984 był szczególny dla Erika. W Goeteborgu na Ullevi zdobył na bardzo twardym torze mistrzostwo świata, drugi był Hans Nielsen po dogrywce z Amerykaninem Lance Kingiem. Co ciekawe polscy kibice nigdy nie mieli okazji zobaczyć Gundersena w barwach żadnej drużyny z kraju nad Wisłą. W momencie, gdy Hans Nielsen otworzył polski rynek dla obcokrajowców, to Erik Gundersen już nie jeździł. Gundersen zakończył karierę po wypadku w 1989 roku w Bradford. To był pierwszy wyścig finału DMŚ, Gundersen wysunął się na czoło stawki. Na prowadzącego, lekko zwalniającego przy wyjściu z łuku Gundersena wpadli jadący tuż za nim Lance King i Jimmy Nilsen, którzy spowodowali upadek Duńczyka. Chwilę później uderzył go jeszcze motocyklem, jadący za całą trójką zawodników Simon Cross. Gundersen doznał złamania kręgosłupa na wysokości szyi.

Aktualne zajęcia

Po zakończeniu kariery został na pewien czas trenerem duńskiej kadry. Duńczyk, mimo niepełnosprawności nie zraził się do żużla, od lat stara się wyszkolić swoich następców. Obecnie jest trenerem kadry duńskich żużlowców w kategorii do 85cc, a także służy swoim doświadczeniem młodym żużlowcom w klasie 250cc.