Złoty medal dla gospodarzy! Wielka Brytania zwyciężyła FIM Speedway of Nations 2024. Polacy na 5. miejscu

Tegoroczny finał FIM SoN zakończył się wygraną reprezentacji Wielkiej Brytanii, dla której było to drugie w historii zwycięstwo w tym cyklu. Na 2. miejscu uplasowali się Australijczycy, a trzecie przypadło Szwedom. Wszystkie trzy szczeble podium zajęły te same ekipy, które przed dwoma laty walczyły o zwycięstwo w Vojens. Tegoroczna odsłona ponownie nie była zbyt szczęśliwa dla naszych reprezentantów, którzy zajęli 5. pozycję.

Już od początku zawodów bardzo dobrą postawę na Manchesterskim owalu prezentowały reprezentacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Australii. I finalnie to właśnie one końcowo zawalczyły tego wieczoru o złoto. Pierwsza z nich objęła pozycję lidera już po dwóch seriach zawodów.

Gonitwa 11. napsuła krwi reprezentantom Polski. Bartosz Zmarzlik został wykluczony przez sędziego za dotknięcie taśmy, co spotkało się z protestem mistrza Świata. Nie przyniósł on jednak żadnych efektów. Do powtórki biegu podchodziliśmy dwukrotnie. Za pierwszym razem nie zadziałała maszyna startowa. Za drugim cztery „oczka” na konto Polaków dorzucił osamotniony Dominik Kubera.

Po czterech seriach zawodów na fotelu lidera zasiadła reprezentacja Australii, która rewelacyjnie prezentowała się w tegorocznej odsłonie turnieju. Polacy natomiast byli co raz bliżej awansu do biegu barażowego.

Ostatni bieg fazy zasadniczej zadecydował o finalnej pozycji Polaków, którym do awansu wystarczył wynik 6:3. Końcowo w gonitwie zwyciężyli Australijczycy (7:2), meldując się tym samym w biegu finałowym.

Spośród Polaków najlepiej zaprezentował się Dominik Kubera (13). Nieco więcej pecha tego wieczoru miał Bartosz Zmarzlik (11). Swojej szansy na wyjazd nie otrzymał Patryk Dudek, który wskoczył w miejsce Macieja Janowskiego.

W biegu barażowym zmierzyli się ze sobą Brytyjczycy i Szwedzi. W nim końcowo zwyciężyli gospodarze. Finalnie w ostatnim biegu wieczoru o złoto rywalizowali reprezentanci Wielkiej Brytanii i Australii.

W nim wszyscy czterej zawodnicy dostarczyli ogromnych emocji. Po wielu mijankach to właśnie para Lambert – Bewley dojechała do mety w stosunku 7:2, tym samym zwyciężając tegoroczną odsłonę FIM Speedway of Nations.