Ważne zmiany w eWinner 1. Lidze i 2 Lidze Żużlowej
04.06.2020 16:17Portal polskizuzel.pl informuje, że od sezonu 2020 kluby eWinner 1. Ligi i 2. Ligi Żużlowej będą mieć wybór. Każdy z nich będzie mógł rozliczać się z zawodnikami za zdobyte punkty lub płacić ryczałt.
Do tej pory kontrakty zawodników zawierały kwotę stałą na przygotowanie do sezonu, która mogła zostać wypłacona w całości lub w ratach. Drugim elementem była tzw. punktówka. – To wszystko będzie nadal obowiązywać. Wprowadzamy jednak dodatkowe rozwiązanie, z którego można skorzystać – powiedział Łukasz Szmit, członek GKSŻ dla polskizuzel.pl.
Władze polskiego żużla tłumaczą, że wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klubów. – Ten pomysł urodził się w środowisku działaczy. Największym zwolennikiem jego realizacji był klub z Ostrowa Wielkopolskiego. My do tego rozwiązania się przychyliliśmy. Zaprojektowaliśmy już odpowiednie przepisy – podkreślił Szmit.
Ryczałt to stała kwota, która jest wypłacana niezależnie od liczby zdobytych punktów. Oczywiście, można zastrzec, że stawka będzie inna w przypadku wygranej, a nieco mniejsza, kiedy zespół przegra mecz. – Warto podkreślić, że kluby nie muszą proponować całej drużynie jednego z dwóch rozwiązań. Możliwy jest system mieszany. Podam przykład: trzech zawodników może być na ryczałcie, a pozostali rozliczać się za zdobyte punkty – wytłumaczył Szmit.
Wiadomo, że w polskim żużlu od wielu lat funkcjonuje regulamin finansowy, który określa maksymalną stawkę za zdobyty punkt. Jak będzie w przypadku rozliczenia na zasadach ryczałtu? – Maksymalna kwota ryczałtu jest jeszcze dyskutowana, ale z pewnością taki zapis zostanie wprowadzony – podkreśla członek GKSŻ.
Dodajmy, że przepis zezwalający na rozliczenie ryczałtowe zostanie wprowadzony zarówno w eWinner 1. Lidze, jak i 2. Lidze Żużlowej. – Ryzyko jest takie, że u niektórych zawodników może pojawić się problem z motywacją. Za plus kluby uważają to, że będą mogły lepiej zapanować nad budżetem. Każdy będzie precyzyjnie znał swoje koszty zawodnicze i pieniądze, które musi na nie zgromadzić – podsumowuje Szmit.
Źródło: polskizuzel.pl