Trzech Polaków w SGP 2024, a jak się tam dostać w sezonie 2025?

11 maja ORLEN FIM SGP of Poland na PGE Narodowym, gdzie wystąpi czterech Polaków.

W Warszawie pojadą stali uczestnicy cyklu SGP 2024: Zmarzlik, Kubera i Woźniak, a także żużlowiec z dziką kartą – Mateusz Cierniak. To druga runda tegorocznego cyklu. W każdej kolejnej Polaków będzie trzech, chyba, że otrzymają dzikie karty na kolejne turnieje. A jak dostać się do cyklu na sezon 2025? Jakie obowiązują zasady?

Nie jest to łatwe, bo pewnymi startu w Grand Prix 2025 będzie tylko najlepsza szóstka końcowej klasyfikacji 2024.

Kup bilet na ORLEN FIM SGP of POLAND – WARSAW – 11 maja, godz. 18:45.

Przez lata awans do kolejnej edycji Grand Prix zapewniała sobie najlepsza ósemka, ale od jakiegoś czasu jest to tylko czołowa szóstka. Pozostali muszą liczyć, albo na przyznanie stałych dzikich kart na kolejny sezon, albo wysokie miejsce w eliminacjach o ile zdecydują się w nich wystartować.

Warto podkreślić, że każdy zawodnik, który ściga się w Speedway Grand Prix może również wziąć udział w równolegle rozgrywanych eliminacjach do GP kolejnego sezonu (o ile tak uzna krajowa federacja, albo uzyska awans poprzez krajowe zmagania).

Światowe eliminacje są dwustopniowe. Najpierw rozgrywane są rundy kwalifikacyjne (cztery turnieje, z których do kolejnego etapu wchodzi czwórka lub trójka najlepszych zawodników), a następnie wielki finał, który od lat nosi nazwę Grand Prix Challenge.

Kup bilet na ORLEN FIM SGP of POLAND – WARSAW – 11 maja, godz. 18:45

Przez wiele sezonów z GP Challenge do cyklu Speedway Grand Prix kwalifikowała się najlepsza trójka zawodników. Od sezonu 2024 postanowiono, że będzie to jednak czwórka zawodników.

Fakt, że jeden turniej decyduje o tym, kto pojedzie w kolejnym sezonie w elicie powoduje, że GP Challenge, to jedne z najbardziej ekscytujących zawodów w sezonie.

Tegoroczny GP Challenge, a więc finał eliminacji do GP 2025 zaplanowano w czeskich Pardubicach niemal na samym końcu sezonu, bo 4 października.

Poszerzenie grona awansujących zawodników z GP Challenge z trzech do czterech spowodowało, że zmniejszy się liczba przyznawanych po sezonie stałych dzikich kart z pięciu do czterech.

Tak więc stawkę GP 2025 utworzy najlepsza szóstka z klasyfikacji końcowej GP 2024, najlepsza czwórka z Grand Prix Challenge, mistrz Europy 2024 oraz cztery stałe dzikie karty.

Dodajmy, że od jakiegoś czasu w gronie stałych uczestników GP jest właśnie mistrz Europy, a więc zwycięzca klasyfikacji końcowej cyklu SEC. Tak jest dokładnie od 2020 roku, a pierwszym zawodnikiem, którzy uzyskał promocję do elity poprzez IME był Robert Lambert.

Kup bilet na ORLEN FIM SGP of POLAND – WARSAW – 11 maja, godz. 18:45

Jeżeli chodzi o przyznawanie dzikich kart, to władze światowego żużla kierują się różnymi okolicznościami. Często dzikie karty dostają na przykład zawodnicy z miejsc 7-8 z końcowej klasyfikacji SGP, którzy byli tak blisko premiowanej awansem pierwszej szóstki. Bywają sytuacje, że dziką kartę otrzymuje zawodnik, którzy przez lata osiągał wysokie wyniki, ale w ostatnim sezonie doznał kontuzji. Znaczenie może mieć też narodowość zwłaszcza w sytuacji, gdy jakiś kraj jest organizatorem rundy Grand Prix, a nie ma stałego uczestnika w serii. Od pewnego czasu FIM zależy również na tym, aby w IMŚ startowało jak najwięcej państw.

Do eliminacji GP 2025 przystąpią zawodnicy z 20 krajowych federacji (Czechy, Wielka Brytania, USA, Austria, Słowenia, Argentyna, Niemcy, Dania, Francja, Włochy, Ukraina, Rumunia, Łotwa, Australia, Węgry, Norwegia, Polska, Słowacja, Finlandia, Szwecja). Natomiast w finałach SGP 2024 zobaczymy żużlowców z dziewięciu krajów (Polska, Szwecja, Słowacja, Australia, Dania, Wielka Brytania, Łotwa, Niemcy, Czechy). Pod tym względem dawno cykl SGP nie był tak różnorodny.

Kup bilet na ORLEN FIM SGP of POLAND – WARSAW – 11 maja, godz. 18:45

KALENDARZ ELIMINACJI GP 2025

  • 20.05.2024 – runda kwalifikacyjna 1 – Abensberg (Niemcy)
  • 20.05.2024 – runda kwalifikacyjna 2 – Debreczyn (Węgry)
  • 25.05.2024 – runda kwalifikacyjna 3 – Lonigo (Włochy)
  • 25.05.2024 – runda kwalifikacyjna 4 – Żarnovica (Słowacja)
  • 04.10.2024 – Grand Prix Challenge – Pardubice (Czechy)

ZASADY KWALIFIKACJI DO GRAND PRIX 2025

  • Miejsca 1-6 z Grand Prix 2024
  • Miejsca 1-4 z Grand Prix Challenge (finał eliminacji)
  • Miejsce 1 z SEC 2024 (Indywidualne Mistrzostwa Europy)
  • Cztery stałe dzikie karty