Sayfutdinov wygrywa w Lesznie. Pechowy Bartosz Smektała

W niedzielę 24 marca w Lesznie odbył się 69. Memoriał Alfreda Smoczyka. W tradycyjnym turnieju triumfował Emil Sayfutdinov, tuż za nim uplasował się Jarosław Hampel, a trzecie miejsce przypadło Bartoszowi Smektale, który przez defekt motocykla zaprzepaścił szansę na końcowy sukces.

W tym roku organizatorzy postanowili postawić na zawodników dobrze znanych leszczyńskiej publiczności i zaprosili do udziału w turnieju żużlowców obecnie reprezentujących FOGO Unię Leszno oraz wychowanków klubu z ulicy Strzeleckiej. Patrząc po frekwencji (na trybunach zasiadło ponad 6 tysięcy widzów), kibicom pomysł włodarzy klubu przypadł do gustu.

Rywalizację w Memoriale bardzo dobrze zaczął Bartosz Smektała, który na półmetku zawodów był jedynym niepokonanym zawodnikiem. Receptę na juniora biało-niebieskich znalazł dopiero w czwartej serii startów Emil Sayfutdinov i dzięki temu przed ostatnim swoim biegiem zrównał się punktami z młodzieżowcem FOGO Unii. Rosjanin wygrał również 17. bieg i z 14 punktami został zwycięzcą turnieju. Smektała miał jeszcze szansę na bieg dodatkowy o pierwsze miejsce (w biegu 20. musiał dowieźć do mety 3 punkty), ale defekt motocykla po starcie rozwiał nadzieje o końcowym sukcesie.

Kibice na trybunach z pewnością nie mogli narzekać na nudę. Większość wyścigów trzymała w napięciu, a zawodnicy nie szczędzili sił, aby na torze stworzyć prawdziwe widowisko. – Każdy jest ambitny i chce wygrywać. W takich turniejach nie ma odpuszczania. Fajnie zamiast treningu jechać takie zawody, żeby sprawdzić się z innymi dobrymi żużlowcami – powiedział tuż po dekoracji Emil Sayfutdinov dla którego było to drugie zwycięstwo w tej prestiżowej imprezie.

Warto odnotować bardzo dobrą postawę Norberta Kościucha. Żużlowiec reprezentujący obecnie barwy GET WELL Toruń uplasował się tuż za podium, a na torze popisał się kilkoma akcjami, po których ręce same składały się do braw.