Porównanie obiektów w PGE Ekstralidze. Co zmieniło się na stadionach?
12.04.2024 13:54Inauguracja PGE Ekstraligi tuż za rogiem. Osiem czołowych polskich drużyn podejmie rywalizację na ośmiu różnych stadionach, z torami o zupełnie różnych parametrach i specyfice. Rzućmy okiem na to, jak prezentują się poszczególne obiekty.
Przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie nadal funkcjonuje Stadion MOSiR Bystrzyca. Mecze PGE Ekstraligi, każdorazowo przyciągają komplet publiczności. Stadion mieści 9 818 kibiców, natomiast tor od sezonu 2013 ma długość 382 metrów. Jest zatem najdłuższym w PGE Ekstralidze, a jego aktualnym rekordzistą jest Maksym Drabik, który pokonał na nim dystans czterech okrążeń w czasie 65,15 sek.
Stadion Krono-Plast Arena, goszczący na co dzień żużlowców TAURON WŁÓKNIARZA Częstochowa to najbardziej pojemny obiekt w PGE Ekstralidze, mogący zgromadzić 16 850 kibiców, z docelowym planem na stworzenie 19 100 miejsc dla fanów. Cieszący się dobrą opinią zawodników i kibiców tor żużlowy pod Jasną Górą ma długość 373 metrów, a jego obecnym rekordzistą jest Jakub Miśkowiak, który zwycięski wyścig pokonał w czasie 61,69 sek.
Po gruntownej modernizacji Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu, podczas spotkań PGE Ekstraligi nierzadko jesteśmy świadkami ciekawych widowisk sportowych w towarzystwie tłumnie zgromadzonej publiczności. Skrócony tor w stolicy Dolnego Śląska, o długości 352 metrów, z racji swojej geometrii, oferuje wiele możliwości wyprzedzania rywali. Obecnym rekordzistą domowego toru zawodników BETARD SPARTY jest Tai Woffinden z czasem 60,06 sek.
Jednym z najnowocześniejszych obiektów żużlowych w Polsce jest Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim. Jeden z najtrudniejszych technicznie polskich torów, o długości 329 metrów przyciąga licznie zgromadzonych kibiców EBUT.PL STALI. Obiekt może pomieścić 15 200 fanów, a rekordzistą gorzowskiego owalu jest Mateusz Cierniak, który czasem 59,74 sek. pobił 11-letni rekord należący do Nielsa-Kristiana Iversena.
Najnowocześniejszym żużlowym obiektem, nie tylko w Polsce, lecz na świecie jest z kolei Motoarena Toruń im. Mariana Rosego. Liczący 318 metrów długości tor należy do najkrótszych w PGE Ekstralidze, jednocześnie stwarzając wiele możliwości wyprzedzania i tworzenia interesujących widowisk. Jego rekordzistą jest były zawodnik KS APATORA Toruń, Jack Holder, który dystans czterech okrążeń pokonał w czasie 56,50 sek. Pojemność to 15 500 miejsc siedzących.
Fot. Zuzanna Kloskowska
Do jednych z najbardziej pojemnych stadionów w PGE Ekstralidze należy mieszczący 16 700 kibiców, Stadion im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Tor o długości 339 metrów, z łagodnymi i szerokimi łukami przyciąga rzeszę lokalnych fanów FOGO UNII Leszno, lecz jego rekordzistą jest Daniel Bewley, który zapisał się w jego historii zwyciężając wyścig w czasie 59,60 sek.
W 2020 roku z 379 metrów na 355 metry skrócony został także domowy tor żużlowców ZOOLESZCZ GKM-u . Stadion GKM-u Grudziądz może pomieścić 8 000 kibiców oferując 5 900 miejsc siedzących, co w niedalekiej przyszłości, z racji projektu przebudowy trybuny głównej ma ulec zmianie. Aktualnym rekordzistą grudziądzkiego owalu, z czasem 63,97 sek., jest Kacper Pludra.
Ostatnią z aren PGE Ekstraligi jest Stadion Żużlowy W69 w Zielonej Górze. Mieszczący 15 000 kibiców obiekt, na którym mieści się żużlowy tor o długości 334 metrów, na co dzień gości zawodników tegorocznego beniaminka PGE Ekstraligi – NOVYHOTEL FALUBAZU. Aktualnym rekordzistą toru przy ulicy Wrocławskiej jest Przemysław Pawlicki, który w czasie 59,22 sek. pobił poprzedni rekord toru należący do Krzysztofa Buczkowskiego.