Polska wygrywa DMŚJ w Rydze

Ekipa Rafała Dobruckiego zdominowała zawody w Rydze i pewnie pomknęła po 16. złoty medal. Srebro przypadło Duńczykom, a Łotwa zakończyła zmagania z pierwszym w historii brązowym medalem.

Jestem bardzo zmęczony, ale szczęśliwy. To mój ostatni sezon w kategorii juniorów. Zrobiliśmy to samo co w zeszłym roku w Vojens – powiedział po zawodach Mateusz Cierniak.

Pierwsza seria startów szczęśliwa dla naszych reprezentantów. W 3. biegu kapitalna jazda Mateusza Cierniaka i Bartłomieja Kowalskiego, którzy linię mety przekroczyli kolejno na pierwszym i drugim miejscu. Zawodnik BETARD Sparty Wrocław musiał się jednak nieco namęczyć, by zdobyć punkty, bo na pierwszym łuku ostatniego okrążenia przeprowadził skuteczny atak na Ricardsa Ansviesulisa. W 4. gonitwie Dan Gilkes wjechał w taśmę i został wykluczony z powtórki wyścigu.

W biegu 6. najlepiej ze startu wyszedł Mateusz Cierniak, który pojawił się pierwszy na mecie. Bartłomiej Kowalski nie miał szczęścia w tym wyścigu i finalnie uplasował się na ostatniej pozycji. Duńczycy nie byli jednak w stanie nawiązać walki z zawodnikiem PLATINUM Motoru Lublin. W 8. gonitwie najlepiej na pierwszym łuku prezentowali się Australijczycy, lecz na ostatnim łuku Anders Rowe wyprzedził Jamesa Pearsona i rozdzielił zawodników z antypodów.

W 10. biegu pierwszy raz pod taśmą pojawił się Wiktor Przyjemski, który w parze z Mateuszem Cierniakiem triumfował nad żużlowcami z Niemiec w stosunku 7:2. Dyspozycja zawodników z Łotwy znacznie się poprawiła, co pokazali w 11. odsłonie zmagań w Rydze, wygrywając podwójnie z reprezentantami Wielkiej Brytanii. W 12. wyścigu podopieczni Rafała Dobruckiego zmierzyli się z Czechami, którzy musieli uznać wyższość Polaków i zadowolić się trzecim i czwartym miejscem.

Fantastyczna walka w 13. wyścigu Australijczyków z Łotyszami, a najlepszy w tej batalii był Francis Gusts. Wiktor Przyjemski z pierwszym zwycięstwem na swoim koncie w 15. biegu. Mateusz Cierniak musiał zawalczyć o drugą pozycję i na dystansie pokonał Dana Gilkesa, co zapewniło Polsce podwójny triumf. Keynan Rew w 17. gonitwie wykorzystał błąd Noricka Bloedorna i atakiem po zewnętrznej wysunął się na prowadzenie, którego nie oddał już do samego końca.

W biegu 20. doszło do upadku Jamesa Pearsona, lecz Australijczyk po chwili wstał z toru o własnych siłach. Pod taśmą ponownie stanęła czwórka zawodników, a najlepsi stosunkiem 7:2 byli zawodnicy reprezentacji Polski. Ricards Ansviesulis w 21. wyścigu upadł na tor i został wykluczony z powtórki. W niej lepiej wypadł Francis Gusts, który wprowadził Łotwę do biegu barażowego.

W wielkim finale Polska zmierzyła się z Danią, która awansowała z biegu barażowego. Mateusz Cierniak i Wiktor Przyjemski z łatwością pokonali Esbena Hjerrilda i Jespera Knudsena. Dania zakończyła zmagania ze srebrem, a Łotwa z brązem.