Oni kończą wiek juniora – zawodnicy, którzy po raz ostatni wystartowali w kategorii U21

W sezonie 2024 dziewięciu żużlowców rozpocznie swoje starty w kategorii seniorskiej. W minionym roku występowali oni w rozgrywkach PGE Ekstraligi, U24 Ekstraligi, METALKAS 2. Ekstraligi oraz Krajowej Ligi Żużlowej, czy w rozgrywkach SGP2, które wyłaniały najlepszego młodzieżowca globu.

W gronie zawodników z rocznika 2002, którzy w minionym sezonie rywalizowali na torach PGE Ekstraligi jest Indywidualny Mistrz Świata Juniorów Mateusz Cierniak zdobywający punkty dla OLREN OIL MOTORU Lublin. Dwukrotny zwycięzca SGP2 na najwyższym szczeblu ligowym w Polsce wystąpił w 20 spotkaniach, w których zdobył 133 punkty i 19 bonusów, co złożyło się na średnią biegową 1.831.

Nieco gorszą, lecz równie wysoką średnią biegową może pochwalić się Bartłomiej Kowalski. Brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, w PGE Ekstralidze wywalczył 117 “oczek” oraz 10 bonusów i uzyskał średnią biegową 1.716. Ponadto zawodnik BETARD SPARTY Wrocław zdobył złoty medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Ostatnim żużlowcem startującym w PGE Ekstralidze, który zakończył starty w gronie młodzieżowców jest Kacper Pludra. Zawodnik ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz w minionych rozgrywkach PGE Ekstraligi wystąpił w 14 meczach, w których zdobył 60 punktów i 12 bonusów, co dało mu średnią biegową 1.393. Każdy z wymienionych zawodników będzie miał okazję do potwierdzenia swojej przydatności w dotychczasowych drużynach, jako zawodnicy występujący na pozycji U24.

Swoją szansę w U24 Ekstralidze otrzyma za to Dawid Rempała, który związał się z MOTOREM Lublin. Wychowanek UNII Tarnów, miniony sezon spędził na poziomie METALKAS 2. Ekstraligi (wcześniej 1. LŻ). Niestety niezbyt częste okazje do startów zaowocowały 24 punktami, zdobytymi w 39 biegach w barwach FALUBAZU Zielonej Góry, co przełożyło się na średnią biegową 0,744.

Luty, słoneczko na niebie, 15 stopni i żużel 🤩Wczoraj dzięki uprzejmości Rzeszowskiego klubu, po raz pierwszy w tym…

Posted by Dawid Rempała Racing on Friday, March 1, 2024

Podobnie jak Rempała, swój ostatni sezon jako junior na zapleczu PGE Ekstraligi spędził jego były klubowy kolega – Michał Curzytek. Zawodnik ten, jednak miał okazję do częstszych występów w FALUBAZIE Zielona Góra. Rzeszowianin, wystąpił w 20 spotkaniach METALKAS 2. Ekstraligi i w 75 wyścigach zdobył 101 punktów i 29 bonusów, osiągając średnią biegową równą 1,600. W przyszłym sezonie również będzie zdobywał punkty dla zielonogórskiego klubu, jednak tym razem okazje do zdobywania doświadczenia będzie miał przede wszystkim w U24 Ekstralidze oraz w PGE Ekstralidze.

W METALKAS 2. Ekstralidze swoich sił próbował także Mateusz Dul. Zawodnik, który przez ostatnie 4 sezony bronił barw H. SKRZYDLEWSKA ORŁA Łódź, w minionych zmaganiach na zapleczu PGE Ekstraligi osiągnął średnią biegową 1.320. Opolanin w 14 spotkaniach dla łódzkiej drużyny wywalczył 59 punktów oraz 7 bonusów. Przyszły sezon spędzi na tym samym poziomie rozgrywkowym, ale jego klubem będzie INVEST HOUSE PLUS PSŻ Poznań.

#wybiłaDwudziesta #Kompania2024 Mateusz Dul Racing w sezonie 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣ przywdzieje żółto-czarne barwy 🟡⚫️Nasz…

Posted by PSŻ Poznań on Friday, October 13, 2023

W METALKAS 2. Ekstraligi, startował również Kacper Mateusz Grzelak. Wychowanek STARTU Gniezno, w zespole INVEST HOUSE PLUS PSŻ Poznań wystartował w zaledwie 3. wyścigach, w których nie zdołał wywalczyć punktów. W trakcie sezonu został wypożyczony do ENEA POLONII Piła, w której startując w 4 biegach również nie zdołał wywalczyć punktów. Na chwilę obecną ma podpisany tzw. kontrakt warszawski z OK BEDMET KOLEJARZEM Opole, który daje mu możliwość wypożyczenia do innego klubu.

Na poziomie Krajowej Ligi Żużlowej (dawniej 2. Liga Żużlowa) rywalizowali także Ernests Matjusonoks oraz Ricards Ansviesulis. Obaj Łotysze, na pozycjach młodzieżowych reprezentowali barwy OPTIBET LOKOMOTIVU Daugavpils. Pierwszy z nich wystąpił w 11 meczach, w których zdobył 41 punktów z 5 bonusami, co przełożyło się na średnią biegową 1.314, natomiast drugi z nich w 9 meczach zdobył 42 punkty i 7 bonusów. W przyszłym sezonie Matjusonoks spróbuje swoich sił w U24 Ekstralidze, gdzie będzie bronił barw MOTORU Lublin, z kolei Ansviesulis również spróbuje swoich sił w rozgrywkach szkoleniowych – przywdzieje barwy CELLFAST WILKÓW Krosno, a jego klubowym partnerem będzie dobrze mu znany z łotewskiego zespołu – Daniils Kolodinskis.