Maria Stenzel: W Polsce mamy najlepszych kibiców

Fot. Ewelina Włoch-Wrońska

Maria Stenzel to czołowa siatkarka reprezentacji Polski, która przygotowuje się do nadchodzących wielkimi krokami Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W rozmowie dla ekstraliga.pl, libero opowiedziała o odczuciach, jakie towarzyszą sportowcom w wielkich imprezach.

Dla pani, jak i całej obecnej reprezentacji siatkarek, ważny rok, ze względu na udział w IO w Paryżu. Udział w takim ważnym wydarzeniu sprawia chyba, że człowiek w środku czuje nie tylko ekscytację, ale i wielką dumę?

Maria Stenzel (reprezentantka Polski w siatkówce): Na pewno jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie w tym roku. Natomiast myślę, że w większości z nas, duma przerodziła się w motywację, żeby jak najlepiej przygotować się właśnie do tego turnieju.

Będą to pani pierwsze Igrzyska w karierze – odlicza pani z niecierpliwością czas do rozpoczęcia imprezy w Paryżu?

Ekscytuje mnie myśl, że jest to tuż za rogiem.

Czy występy na obiektach za granicą, gdzie jest dużo rodaków (zapewne w Paryżu będą duże grupy fanów) niosą jeszcze mocniej, niż np. podczas imprez rozgrywanych w Polsce? Czy jednak jest to taki sam poziom wsparcia?

Cieszy nas, że mimo grania poza granicami naszego kraju również otrzymujemy ogromne wsparcie, ale skłamałabym mówiąc, że jest ono takie same. Mecze rozgrywane na naszych boiskach i to jaka atmosfera na nich panuje, to coś niesamowitego.

Jak pani oceniłaby atmosferę, która panuje na dużych obiektach sportowych? Mowa tu też o takich stadionach, jak np. PGE Narodowy w Warszawie, gdzie w przeszłości odbył się mecz otwarcia mistrzostw Świata w siatkówce. Z kolei niedługo na tym obiekcie żużlowe wydarzenie – ORLEN FIM SGP of Poland.

Duże stadiony, duża publiczność – to naprawdę niesie, ale powtórzę się… w Polsce mamy najlepszych kibiców i to właśnie pokazał między innymi mecz otwarcia MŚ na PGE Narodowym.

Fot. Zuzanna Kloskowska

Jakie 3 cechy wybrałaby pani, które najbardziej charakteryzują sportowca?

Główne cechy, którymi charakteryzuje się sporowiec, to na pewno ambicja, odpowiedzialność i pewność siebie.

W ostatnich latach, zarówno siatkówka, jak i żużel odnoszą duże sukcesy marketingowe jako dyscypliny sportu, a dodatkowo są bardzo docenianie w plebiscytach, gdzie notowane są wysokie miejsca w rankingach – to chyba duża radość dla sportowca, że jest się częścią „machiny”, która jest bardzo popularna i doceniana?

To bardzo cieszy, że wkładamy w to masę pracy i jest to doceniane. To jest ta wisienka na torcie. Najważniejsze dla nas jest to, jak prezentujemy się na boisku i to, co osiągamy jako drużyna.

W dzisiejszych czasach, elektronika często zajmuje dużą część życia – zarówno wśród dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Dlatego ważne jest dotarcie z modą na sport do dzieci. Jak najlepiej zachęcić najmłodszych do uprawiania sportu?

Myślę, że duża rola rodziców w podejściu do takich spraw. Mówię tu o wprowadzaniu aktywności małymi krokami. Aktywności, która jest też poniekąd zabawą, więc znalezienie takiej dyscypliny, która będzie największą przyjemnością.