Gala PGE Ekstraligi 2024: najlepsi tegorocznego sezonu ze “Szczakielami”!

Uroczyste podsumowanie sezonu za nami! “Szczakiele” czyli nagrody przyznawane podczas Gali PGE Ekstraligi trafiły do zwycięzców głosowania w poszczególnych kategoriach. Wyjątkowym, Złotym Szczakielem, uhonorowano Jana Ząbika. Wręczono również nagrody dla Drużynowego Mistrza Polski – ORLEN OIL MOTORU Lublin oraz najlepszy zespół U24 Ekstraligi – U24 BECKHOFF SPARTĘ Wrocław.

W Warszawie w Double Tree by Hilton odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Gali PGE Ekstraligi. Od 1 do 5 września na profilach Ekstraligi Żużlowej oraz CANAL+ Speedway na Facebooku trwało głosowanie na kandydatów do kategorii Niespodzianka Sezonu. Z nominacji (zdecydowała zsumowana liczba głosów z obu profili) wybrano najlepszą “piątkę”, która brała udział w głosowaniu głównym, a te rozpoczęło się 8 września na stronie ekstraliga.pl i w Ekstraliga App. Całość trwała do zakończenia Wielkiego Finału PGE Ekstraligi w Lublinie. Kibice mogli wybierać najlepszych w pięciu kategoriach:

1. Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu
  2. Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu
  3. Najlepszy Trener / Manager Sezonu
  4. Najlepszy Junior Sezonu
  5. Niespodzianka Sezonu

W pozostałych kategoriach Szczakieli 2024 kibice wybierali wśród TOP-8 zawodników pod względem średniej biegopunktowej po sezonie zasadniczym. W kategorii trener/menedżer kibice wybierali spośród ośmiu trenerów/managerów drużyn, a więc wszystkich, które rywalizują w PGE Ekstralidze 2024.

Pełne wyniki Szczakieli 2024 dostępne TUTAJ.

Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu

Po raz dziewiąty Bartosz Zmarzlik (ORLEN OIL MOTOR Lublin) wygrał Szczakiela w tej kategorii. Na drugim miejscu pewnie uplasował się Artem Laguta (BETARD SPARTA Wrocław), a podium uzupełnił Emil Sajfutdinow (KS APATOR Toruń).

Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu

Zdecydowanym zwycięzcą został Robert Lambert. Dla Brytyjczyka sezon był niezwykle udany, co potwierdził srebrnym medalem SGP i brązowym w PGE Ekstralidze z KS APATOREM Toruń. Za jego plecami uplasowała się dwójka zawodników EBUT.PL STALI Gorzów: Anders Thomsen i Martin Vaculik.

Najlepszy Junior Sezonu

Wiktor Przyjemski w debiutanckim sezonie w PGE Ekstralidze był najlepszym młodzieżowcem rozgrywek, co potwierdzili kibice. Dzięki nim, zawodnik ORLEN OIL MOTORU Lublin zdobył Szczakiela 2024. Złoty medalista SGP2 wyprzedził w głosowaniu Oskara Palucha (EBUT.PL STAL Gorzów) oraz Jakuba Krawczyka (BETARD SPARTA Wrocław).

Niespodzianka Sezonu

Bardzo wyrównana rywalizacja między dwoma zawodnikami: Benjaminem Cook’iem (FOGO UNIA Leszno) a Michaelem Jepsenem Jensenem (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz). Ostatecznie minimalnie lepszy był Australijczyk. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Kowalski (BETARD SPARTA Wrocław).

Najlepszy Trener/Manager Sezonu

W tej kategorii doceniony został Robert Kościecha, dla którego debiutancki sezon w roli trenera pierwszego zespołu zakończył się historycznym awansem ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz do fazy play-off PGE Ekstraligi. Drugie miejsce zajął szkoleniowiec aktualnych mistrzów Polski – Maciej Kuciapa (ORLEN OIL MOTOR Lublin). Podium uzupełnił Stanisław Chomski.

Złoty Szczakiel – Jan Ząbik

W tym roku wyjątkową statuetkę otrzymał Jan Ząbik, szkoleniowiec i legenda toruńskiego klubu za szkolenie młodzieży.

Wyścig Sezonu (wybór redakcji żużlowej CANAL+)

Anders Thomsen – 14. wyścig meczu NOVYHOTEL FALUBAZ Zielona Góra – EBUT.PL STAL Gorzów (4. runda PGE Ekstraligi)