Czas rozpocząć walkę o Indywidualne Mistrzostwo Europy (zapowiedź 1. finału w Debreczynie)

Fot. Patryk Kowalski

W sobotę o godz. 15:00 zaplanowano pierwszą rundę zmagań o Indywidualne Mistrzostwo Europy w węgierskim Debreczynie. Tytuł mistrzowski w TAURON SEC będzie bronić Duńczyk Mikkel Michelsen, a w stawce znajduje się 5 Polaków. Transmisja z zawodów w TVP Sport.

W sobotnim turnieju w Debreczynie zobaczymy aż pięciu reprezentantów Polski. Są nimi Piotr Pawlicki, Kacper Woryna, Patryk Dudek, Maciej Janowski oraz Bartłomiej Kowalski, który będzie zastępować kontuzjowanego Janusza Kołodzieja. Podobnie jak Kowalski, miejsce kontuzjowanego Dimitriego Berge zajął Szwed Jacob Thorssell. Nasz kraj ma najliczniejszą grupę przedstawicieli.

Debreczyn pierwszy raz w historii cyklu TAURON Speedway Euro Championship będzie gospodarzem tej imprezy. Zazwyczaj to na tym obiekcie rozgrywane były turnieje eliminacyjne, a co ciekawe, również i w tym sezonie odbyły się tam eliminacje do SEC Challenge. Najlepszy był wówczas Anders Thomsen, a Debreczyn okazał się szczęśliwy dla Kacpra Woryny.

Na długim, bo aż 389 metrowym torze swoją szansę otrzyma również reprezentant miejscowych, Norbert Magosi, któremu organizatorzy przyznali dziką kartę. 49-letni żużlowiec to ulubieniec miejscowej publiczności, więc przyznana przepustka to ukłon również w stronę węgierskich kibiców.

Reprezentanci Polski będą próbowali przerwać hegemonię zwycięstw w cyklu Duńczyków. Obecnie tytułu bronić będzie Mikkel Michelsen, który wygrał w ubiegłym sezonie. W poprzednich latach równie skuteczny był Leon Madsen, a od 2018 roku tylko jeden żużlowiec, który wygrał cykl TAURON SEC nie był reprezentantem Danii. Był nim Brytyjczyk Robert Lambert. Przed Polakami ciężkie, aczkolwiek nie niemożliwe zadanie.

Warto dodać, że od czterech lat zwycięstwo w cyklu TAURON Speedway Euro Championship jest równoznaczne z awansem do cyklu FIM Speedway Grand Prix w kolejnym sezonie.

Transmisja z zawodów na antenie TVP Sport.

Lista startowa 1. finału TAURON SEC w Debreczynie:

1. Jacob Thorssell (Szwecja)
2. Mikkel Michelsen (Dania)
3. Vaclav Milik (Czechy)
4. Andzejs Lebedevs (Łotwa)
5. Jevgenijs Kostigovs (Łotwa)
6. Maciej Janowski (Polska)
7. Piotr Pawlicki (Polska)
8. Kacper Woryna (Polska)
9. Leon Madsen (Dania)
10. Patryk Dudek (Polska)
11. Anders Thomsen (Dania)
12. Rasmus Jensen (Dania)
13. Timo Lahti (Szwecja)
14. Norick Blodorn (Niemcy)
15. Bartłomiej Kowalski (Polska)
16. Norbert Magosi (Węgry)
17. Matic Ivacic (Słowenia)
18. Roland Kovacs (Węgry)

Kamil Szyszkowski