Stanisław Chomski: nieprzewidywalna Warszawa, Vaculik tego uniknie

Fot. Radosław Kalina

– To jedna z najbardziej nieprzewidywalnych rund Grand Prix. Liczę, że w końcu wygra Polak – mówi Stanisław Chomski.

11 maja ORLEN FIM SGP of Poland na PGE Narodowym, gdzie wystąpi czterech Polaków.

Żużel jest dzisiaj taki, że decydują detale, jak ktoś przestrzeli z ustawieniami to go nie ma – podkreśla Chomski. – A na PGE Narodowym, gdzie będzie czasowy tor to już w ogóle. Nawet dach jeżeli będzie zamknięty może mieć wpływ jak będą zachowywały się silniki. Dodajmy jeszcze do tego, że turnieje Grand Prix rządzą się swoimi prawami i często to jak zawodnik spisuje się w lidze nie jest żadnym odzwierciedleniem – dodaje.

W cyklu Grand Prix jest dwóch zawodników EBUT.PL Stali Gorzów. To Słowak Martin Vaculik (rok temu trzeci zawodnik świata) i Szymon Woźniak. Ten drugi to debiutant. W pierwszej rundzie GP w Gorican Vaculik był dziesiąty, a Woźniak jedenasty.

Jeżeli chodzi o Vaculika, to przedobrzył z ustawieniami silnika. Jestem przekonany, że z turnieju na turniej będzie coraz wyżej w rankingu. Przed Woźniakiem zderzenie z czasowym torem, na którym pewnie nigdy nie jeździł. To też dodaje smaczku całej rywalizacji, ale łatwo mieć nie będzie – powiedział Chomski.

Myślę, że ścisła czołówka na finiszu cyklu będzie podobna do tej ubiegłorocznej. Nie zakładam, że tu się coś zmieni. Zmarzlik, Lindgren, Vaculik i Holder ponownie powinni być w „czubie”. Pytanie na jakich miejscach? Bartka na pewno stać na obronę tytułu – podkreślił Chomski.

W sobotę w Warszawie Polskę będzie reprezentowała czwórka zawodników. To wspomniani Zmarzlik i Woźniak, a także Dominik Kubera i Mateusz Cierniak, który dostał przechodnią dziką kartę.

Wszyscy mają szansę, aby znaleźć się w półfinałach. To byłoby dopiero coś, gdyby tak się stało. Nie jest to niemożliwe, ale będzie trudne, bo jest jeszcze 12 rywali, z których każdy ma ogromne ambicje, co pokazało chociażby szóste miejsce w Gorican Niemca Huckenbecka. Chciałbym, abyśmy w końcu doczekali się tego, że to Polak stanie na najwyższym stopniu podium warszawskiego turnieju – zakończył Chomski.

Kup bilet na ORLEN FIM SGP of POLAND – WARSAW – 11 maja, godz. 18:45.

Klasyfikacja SGP po I rundzie w Gorican:

1. Jack Holder (Australia) 20 pkt.
2. Jason Doyle (Australia) 18
3. Fredrik Lindgren (Szwecja) 16
4. Bartosz Zmarzlik (Polska) 14
5. Robert Lambert (Wielka Brytania) 12
6. Kai Huckenbeck (Niemcy) 11
7. Leon Madsen (Dania) 10
8. Dominik Kubera (Polska) 9
9. Mikkel Michelsen (Dania) 8
10. Martin Vaculik (Słowacja) 7
11. Szymon Woźniak (Polska) 6
12. Jan Kvech (Czechy) 5 pkt.
13. Andzejs Lebedevs (Łotwa)
14. Daniel Bewley (Wielka Brytania)
15. Matej Zagar (Słowenia) 2
16. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 1